Rizici online igrica i kako ih prevenirati
Piše: Iva Vidanec
Kada razgovaram s mladima o razlozima negativnih ocjena u školi, u većini se slučajeva kao razlog javi igranje igrica. Očigledno je da online igrice sve više plijene pozornost djece i mladih te da je igranje online igara postalo način života. Nekoć smo se igrali na igralištu, a danas se djeca igraju na online platformama. Umjesto preskakanja užeta, sada se preskaču nivoi, skupljaju bodovi i imaginarni novci.
Osim zabave, online igrice mogu sa sobom nositi rizike. Za početak, djeca mogu postati ovisna o sadržajima igrica. Na igrice se može gledati kao na vrstu hobija u koji se djeca entuzijastično upuštaju. Želja za igranjem vodi do sve dugotrajnijeg i učestalijeg provođenja vremena pred ekranima. Zbog privlačne strukture igrice koja ne dopušta da djetetu postane dosadna, potičući uživanje, može doći do razvijanja ovisnosti. Nadalje, u online igricama dostupni su chatovi s drugim igračima. Često dolazi do komunikacije s nepoznatim ljudima. Igranje u društvu je, dakako, zanimljivo, no ono može voditi do raznih oblika elektroničkog nasilja (izloženost neprimjerenom sadržaju, kontakt s online predatorima). Također, u dosta je igrica protkana doza kockanja. Online igranje može dati prividan dojam „nevine“ aktivnosti. Nemajući monetarnu komponentu uz nedostatak jasnih pravila i granica, stvara se lažni dojam bezopasnosti. Takve su igrice prisutne i reklamirane na društvenim mrežama, poput pokera. Na taj način može doći do razvijanja pozitivnog stava prema kockanju i kockarskom ponašanju u ranoj dobi.
Roditelji imaju značajnu ulogu u aktivnostima svoje djece na internetu, no ponekad ne vide kako svojim ponašanjem utječu na svoju djecu. Na primjer, upravo su oni osobe s kojima većina djece i mladih prvi puta stupa u aktivnosti kockanja. Najčešće se radi o očevima i sinovima kako komentiraju sportske aktivnosti i uplaćuju novce u kladionici. Također, roditelji su osobe koje predstavljaju modele koje će dijete oponašati. Ukoliko roditelji imaju nekritičan stav prema kockanju, vrlo je vjerojatno da će se dijete uključivati u rizične aktivnosti.
S druge strane, roditelji imaju ulogu u prevenciji i edukaciji djece. Razgovor s djecom o rizičnim ponašanjima vodi do toga da dijete ima manju potrebu stupanja u aktivnosti kockanja. Osim toga, korisno je raspraviti sa svojom djecom o vrstama igrica koje igraju. Svakako se preporuča pratiti vrijeme provedeno za igricama kao i započeti razgovor o komuniciranju s nepoznatim osobama. Ukoliko ne znate odakle početi, nudimo vam nekoliko savjeta za razgovor s vašim djetetom:
- Osobne su informacije privatna stvar! Kao i kod svake online aktivnosti, dobro je porazgovarati o privatnosti. Osobni su podaci svaka informacija koja govori nešto o nama. To su ime i prezime, adresa, broj telefona, škola i razred. No, isto tako, u osobne se informacije ubrajaju i fotografije te videozapisi. Osobne podatke dijelimo samo s onim ljudima kojima vjerujemo i koje poznajemo. Nemojte zaboraviti da ono što je jednom objavljeno na internetu, zauvijek ostaje tamo!
- Lozinka je kao ključ tvoje kuće! Lozinke naših računa trebamo dobro čuvati. One su kao ključevi naših domova koje imaju samo članovi obitelji. Na isti način trebamo postupati s lozinkama korisničkih računa – dijelimo ih samo s roditeljima!
- Važnost igrice za vaše dijete! Nakon što smo se prijavili, napravimo kratak osvrt na igricu. Što se u njoj radi, osvajamo li nekakve bodove i što nam ti bodovi znače? Igrice su često osmišljene kao niz nekakvih izazova koje moramo zadovoljiti kako bismo napredovali. Porazgovarajte sa svojom djecom o tome što igrica znači za njih – kako se osjećaju kada gube, a kako kada pobjeđuju?
- Odgovorni smo za svoje objave! U online igricama djeca i mladi često se dopisuju jedni s drugima. Objasnite djetetu kako ono ima pravo biti na internetu, no isto tako ima obavezu i odgovornost prema sebi i prema drugima. Jednako kao što ćemo čuvati vlastitu sigurnost, trebamo biti svjesni sadržaja koji objavljujemo te načina na koji taj sadržaj može utjecati na druge. Uvrede i prijetnje drugim igračima nisu odgovorno ponašanje na internetu!
- Važno je pratiti koliko se vremena provodi igrajući igrice! Kako biste prevenirali rizične posljedice, dogovorite s djetetom vrijeme igranja igrice. Hoće li to biti ujutro, popodne ili navečer – u potpunosti ovisi o vašem dogovoru s djetetom! Jasna pravila i njihovo pridržavanje doprinijet će osjećaju odgovornosti djeteta!
- Otvoren razgovor čini čuda! Otvoreni razgovor doprinosi odnosu roditelja i djeteta. Pokazalo se da djeca roditelja, koji s njima često razgovaraju o igricama, manje stupaju u rizične aktivnosti kockanja. Porazgovarajte s djetetom i pojasnite mu moguće opasnosti!
- Vi ste njegov model! Svaka vaša riječ i pokret daju primjer vašem djetetu kako se ponašati. Budite ono što savjetujete! Ako vodite sina u kladionicu, nije li nerealno očekivati da on to ne učini prvom prilikom?
- Kome se obratiti? Ukoliko djeca dožive nasilje preko interneta, bitno je da znaju da se uvijek mogu obratiti vama! Čak i ako se radi o neugodnim situacijama, roditelji su uvijek tu!
- Zajednička igra! Pokušajte zajedno s djetetom odabrati igru koju ćete zajednički igrati. Dok birate igru, procijenite njezin sadržaj i poruke. U zajedničkim igrama povezujete se s djetetom, ali istovremeno možete pokrenuti razgovor o tome kako dijete doživljava pojedini sadržaj. Osim zabave, možete se okušati i u edukativnim igricama! Također, iskoristite ovo vrijeme kako biste naučili nešto novo – dopustite da vas dijete uči!
Brojni su se korisnici društvenih mreža oglasili kako su zaprimili poziv s nepoznatog međunarodnog broja. Jeste li i vi?
Donosimo popis praktičnih koraka za smanjenje doomscrolling ponašanja!
Provjeravanje negativnih vijesti dva sata prije spavanja neće zaustaviti pandemiju – ali može zaustaviti nas!