Društvene mreže značajno oblikuju način na koji percipiramo svoje tijelo. Ubrzani rast vizualnih platformi stvorio je okruženje u kojem je fizički izgled često glavna valuta društvene validacije. Stalna izloženost idealiziranim tijelima i filtriranim slikama može kod korisnika, osobito adolescenata, izazvati osjećaj nesigurnosti i nezadovoljstva vlastitim tijelom. Istraživanja pokazuju da je kod mladih koji provode više vremena na društvenim mrežama povećana vjerojatnost razvijanja negativne slike o tijelu, depresije i anksioznosti.
Što su poremećaji prehrane (ED-eating disorder)?
Poremećaji prehrane odnose se na trajno narušen odnos prema vlastitom tijelu i hrani, što ozbiljno ugrožava mentalno i fizičko zdravlje.
Najčešći poremećaji su anoreksija nervoza, koju karakterizira izgladnjivanje, te bulimija nervoza, koja se očituje pretjeranim unosom hrane praćenim kompenzacijskim metodama (povraćanje, pretjerano vježbanje).
Utjecaj društvenih mreža na sliku tijela
Kada korisnici počnu konzumirati sadržaje vezane uz tjelovježbu i dijete, algoritmi to prepoznaju i počinju im preporučivati sve više sličnog sadržaja.
To može stvoriti personalizirane eho-komore (echo chamber) gdje korisnici postaju sve češće izloženi objavama koje promoviraju nerealne standarde ljepote, ekstremne dijete i nezdravo ponašanje povezano s prehranom.
Kako korisnici sve dublje ulaze u taj svijet, taj sadržaj može negativno utjecati na njihovu sliku o vlastitom tijelu, smanjiti samopouzdanje i čak pridonijeti razvoju poremećaja prehrane. Problemi s mentalnim zdravljem koji se javljaju kao posljedica mogu dodatno pojačati potrebu za pretraživanjem sličnog sadržaja, čime se stvara začarani krug iz kojeg je teško izaći.
Zabrana promoviranja poremećaja prehrane na društvenim mrežama
Zahvaljujući svijesti društva, promoviranje poremećaja prehrane kao poželjnog ponašanja više nije dozvoljeno na društvenim mrežama. Pretraga ključnih riječi sada preusmjerava korisnike na stranice za pomoć osobama koje se bore s poremećajima prehrane, no put do ovakve podrške bio je trnovit.
Pro-ana i pro-mia zajednice na internetu
Početkom 2000-ih godina, različiti pro-ana ( pro-anoreksija) i pro-mia (pro-bulimija) forumi bili su lako dostupni. Tamo su osobe s poremećajima prehrane dijelile fotografije i savjete kako bi se međusobno motivirali, ovisno o vrsti poremećaja. Na taj način stvorene su velike online zajednice koje su glorificirale poremećaje prehrane i poticale nezdrave navike.
S obzirom na strože regulacije na društvenim mrežama, danas je znatno teže pronaći ovakve grupe. Te zajednice su sada obično manje, djelomično skrivene i karakterizirane čestim migracijama kako bi izbjegle uklanjanje.
Šifrirani jezik zajednica
Mnoge Pro-Ed (pro-eating disorder) zajednice koristile su kratice, izraze i šifrirani jezik kako bi govorile o poremećajima prehrane, često na način koji je izbjegavao algoritme. Na primjer, korištenje hashtaga poput #EdSheeranDisorder omogućavalo je korisnicima da dijele sadržaj o poremećajima prehrane dok se činilo da govore o popularnom glazbeniku.
Jedan od prepoznatljivih simbola je plavi leptir. Taj simbol često predstavlja diskretnu oznaku pripadnosti ovim zajednicama, omogućujući njihovim članovima međusobno prepoznavanje bez eksplicitnog spominjanja poremećaja prehrane. Ove tehnike omogućile su postojanje štetnog sadržaja unatoč naporima za njegovo uklanjanje.
TikTok i legging legs trend
Jedan od novijih TikTok trendova, poznat kao legging legs, našao se na udaru kritika i na kraju je zabranjen zbog zabrinutosti da potiče negativnu sliku o tijelu i ponašanja povezana s poremećajima prehrane. Trend je uključivao snimke mladih žena koje pokazuju svoje mršave noge, često nazivane savršene noge za tajice.
Edukacija o poremećajima prehrane, kako roditelja tako i mladih, može biti prvi korak prema smanjenju negativnih utjecaja koje društvene mreže mogu imati na mentalno i fizičko zdravlje. Korisnici zajednice mogu preuzeti aktivnu ulogu prijavljivanjem štetnih sadržaja koji promoviraju poremećaje prehrane.