Cyberbullying je sve prisutniji problem među djecom i mladima. Ovaj oblik nasilja, koji se događa putem interneta, može ostaviti duboke emocionalne posljedice na žrtve. Ako znaš da je tvoj prijatelj žrtva cyberbullyinga, važno je znati kako mu pružiti podršku i pomoći mu da prebrodi teško razdoblje. Ovaj tekst će ti pomoći razumjeti što možeš učiniti kako bi pokazao prijatelju da nije sam.
ŠTO JE CYBERBULLYING I ZAŠTO JE OPASAN?
Cyberbullying se događa kada netko koristi tehnologiju, poput društvenih mreža, aplikacija za razmjenu poruka ili igara, kako bi namjerno povrijedio druge. To može uključivati uvredljive poruke, dijeljenje privatnih fotografija bez dopuštenja, širenje laži ili čak stvaranje lažnih profila s ciljem ponižavanja osobe.
Posljedice cyberbullyinga mogu uključivati anksioznost, depresiju i osjećaj izolacije. Za razliku od tradicionalnog bullyinga, ovaj oblik nasilja može se događati 24 sata dnevno i širiti se brzo, što ga čini posebno teškim za žrtve
KAKO PREPOZNATI DA JE TVOJ PRIJATELJ ŽRTVA?
Tvoj prijatelj možda neće odmah reći da je žrtva cyberbullyinga, no postoje znakovi na koje možeš obratiti pažnju. Možda primijetiš da je povučen, uzrujan nakon korištenja telefona ili kompjutera, ili iznenada prestane koristiti društvene mreže. Neki od znakova uključuju promjene u raspoloženju, izbjegavanje društva ili nagli pad samopouzdanja
Ako primijetiš nešto od ovoga, pristupi mu s razumijevanjem i ponudi svoju pomoć. Nemoj ga prisiljavati da ti odmah ispriča sve, nego mu daj prostora da podijeli ono što želi.
KAKO MOŽEŠ POMOĆI?
- Slušaj i podrži
Tvoj prvi korak je da prijatelju pokažeš da ti je stalo. Ponekad, jednostavno biti tu za njega može napraviti veliku razliku. Možeš mu postaviti pitanja poput: “Kako se osjećaš zbog ovoga?” ili “Mogu li ti nekako pomoći?”. Bitno je ne umanjivati njegove osjećaje rečenicama poput: “To je samo internet, ignoriraj.” Za žrtve, cyberbullying je stvaran i može biti jako bolan
- Potraži pomoć odraslih
Ako situacija postane ozbiljna, obavijesti odraslu osobu kojoj vjeruješ. To može biti roditelj, učitelj ili školski psiholog. Podrška odraslih ključna u rješavanju problema i sprječavanju daljnjeg nasilja
- Pomozi mu prijaviti nasilje
Većina društvenih mreža ima opciju prijavljivanja uvredljivog sadržaja. Pomozi prijatelju da prijavi poruke ili objave koje ga vrijeđaju. Na platformama poput Instagrama, TikToka ili Snapchata, možete zajedno blokirati osobe koje zlostavljaju i prijaviti ih na platformama.
- Ne širi problem
Ako naiđeš na ružne komentare ili slike koje vrijeđaju tvog prijatelja, nemoj ih dijeliti s drugima. Dijeljenjem samo pogoršavaš situaciju i dodatno povrjeđuješ svog prijatelja.
DUGOROČNA PODRŠKA
Nemoj se zaustaviti samo na jednom razgovoru. Redovito pitaj prijatelja kako se osjeća i pokaži mu da nije sam. Kontinuirana podrška prijatelja žrtvama daje osjećaj sigurnosti i pomaže im lakše prebroditi izazove.
EDUKACIJA O SIGURNOSTI NA INTERNETU
Potiči prijatelja da zaštiti svoje društvene mreže. To uključuje postavljanje jakih lozinki, privatnih postavki profila i izbjegavanje dijeljenja osobnih podataka online. Postoje brojni savjeti o tome kako sigurno koristiti Internet, a neke od njih možeš pronaći na našoj stranici i društvenim mrežama.
ZAŠTO JE TVOJA PODRŠKA VAŽNA?
Cyberbullying može ostaviti dugotrajne posljedice, ali tvoja podrška može učiniti veliku razliku. Žrtve često osjećaju sram i strah, ali prijatelji im mogu pomoći da shvate kako nisu sami i da postoji izlaz iz situacije
Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.
Powered by A1 Hrvatska.