Kako razgovarati s učenicima o rizičnom seksualnom ponašanju?

sexed nasl

Razgovor s učenicima o rizičnom seksualnom ponašanju osjetljiva je, ali iznimno važna tema koja zahtijeva pažljiv pristup. U vrijeme kada mladi sve ranije dolaze u kontakt s informacijama o seksualnosti putem interneta, društvenih mreža i vršnjaka, ključno je da edukatori, roditelji i skrbnici preuzmu aktivnu ulogu u pružanju točnih i korisnih informacija. Otvoreni, ne osuđujući dijalog može pomoći mladima da donose odgovorne odluke i izbjegnu rizike povezane sa seksualnim ponašanjem.

 

Slijedom navedenog, predlažemo slijedeće korake:

  1. Stvorite sigurnu atmosferu

Prvi i najvažniji korak je stvaranje sigurnog okruženja za razgovor. Mladi se često osjećaju nelagodno ili neugodno razgovarati o temama poput seksualnosti, pa je važno da ih uvjerite kako su njihove misli, osjećaji i pitanja dobrodošli.

Savjeti:

  • Otvorenost i neutralnost: Pokažite im da ste spremni saslušati bez predrasuda. Važno je da ne kritizirate ili osuđujete njihove stavove, već da ih educirate s razumijevanjem.
  • Povjerljivost: Osigurajte učenicima da će ono što podijele s vama ostati povjerljivo (osim ako je njihova sigurnost ugrožena), kako bi se osjećali slobodnima postavljati pitanja ili dijeliti svoje misli.
  • Empatija: Pokažite im da razumijete kako je odrastanje danas izazovno i da ste tu da ih podržite.

 

  1. Koristite točne i razumljive informacije

Mladi danas imaju pristup neograničenim informacijama putem interneta, no problem je što mnoge informacije mogu biti netočne ili zbunjujuće. Kao edukatori, vaša je odgovornost pružiti točne i znanstveno utemeljene informacije o seksualnom zdravlju.

Savjeti:

  • Jasno definirajte pojmove: Objasnite im ključne pojmove kao što su seksualno prenosive bolesti (SPB), kontracepcija, seksualni pristanak i sigurniji seksualni odnos. Pobrinite se da koriste točan jezik i razumiju posljedice rizičnog ponašanja.
  • Povezivanje s realnim životom: Umjesto da dajete samo teorijske informacije, povežite ih sa stvarnim primjerima. Objasnite kako rizično ponašanje može utjecati na njihovo zdravlje, emocionalno stanje, ali i njihove buduće odnose.
  • Vizualna sredstva: Uključivanje edukativnih videozapisa ili grafika može pomoći u objašnjavanju složenih tema kao što su anatomija, pravilna upotreba zaštite i slično.

 

  1. Razgovarajte o posljedicama i odgovornosti

Jedna od najvažnijih tema je razumijevanje posljedica rizičnog seksualnog ponašanja, fizičkih, ali i  emocionalnih. Mladi moraju biti svjesni da njihove odluke mogu imati trajne posljedice.

Savjeti:

  • Rizici za zdravlje: Objasnite rizike od spolno prenosivih bolesti (poput HIV-a, HPV-a, klamidije i gonoreje) te neželjene trudnoće. Informirajte ih o važnosti korištenja zaštite i redovitih liječničkih pregleda.
  • Emocionalni aspekti: Mladi često ne razmišljaju o emocionalnim posljedicama seksualnih odnosa. Razgovarajte o tome kako nepromišljeni odnosi mogu izazvati osjećaj krivnje, nesigurnosti ili emocionalne boli.
  • Odgovornost prema partneru: Naglasite važnost međusobnog poštovanja i pristanka u svakom seksualnom odnosu. Važno je razumjeti da oba partnera moraju biti spremna i da pristanak mora biti obostran i informiran.

 

  1. Potaknite kritičko razmišljanje i donošenje odluka

Jedan od ključnih ciljeva ovakvih razgovora je pomoći mladima da razviju kritičko razmišljanje i samostalno donose informirane odluke. Umjesto da im samo govorite što trebaju napraviti, potaknite ih da razmisle o vlastitim vrijednostima i kako one utječu na njihove odluke.

Savjeti:

  • Pitanja o osobnim vrijednostima: Postavite pitanja poput „Kako bi se osjećao/la nakon odnosa bez zaštite?“ ili „Što ti znači pristanak?“. Ovakva pitanja pomažu učenicima da preispitaju svoje stavove i budu spremni donijeti promišljene odluke.
  • Razgovarajte o vršnjačkom pritisku: Mnogo mladih ljudi osjeća pritisak da sudjeluju u seksualnim aktivnostima zbog vršnjaka ili društvenih normi. Razgovarajte o tome kako prepoznati i oduprijeti se tom pritisku te donijeti odluke koje su u skladu s njihovim vrijednostima.

 

  1. Uključite diskusiju o internetu i društvenim mrežama

U današnje vrijeme, online svijet igra veliku ulogu u seksualnom obrazovanju mladih. Razgovori o sextingu, privatnosti na internetu i opasnostima dijeljenja intimnih slika i informacija online ključni su aspekti edukacije o seksualnom zdravlju.

Savjeti:

  • Opasnosti sextinga: Objasnite učenicima pravne i emocionalne posljedice dijeljenja intimnih slika. Istaknite važnost privatnosti i poštovanja online.
  • Sigurnost na internetu: Educirajte učenike o zaštiti svojih podataka na internetu, kao i kako se nositi s neugodnim ili neprikladnim online kontaktima.

 

  1. Potaknite otvorenu i kontinuiranu komunikaciju

Razgovor o seksualnosti ne bi trebao biti jednokratan događaj, već kontinuirani dijalog. Ohrabrite učenike da vam se obrate s pitanjima u budućnosti i naglasite da je važno stalno učiti i razgovarati o tim temama.

Savjeti:

  • Nastavite razgovor: Nakon prvog razgovora, nastavite pratiti učenike i budite dostupni za daljnje rasprave.
  • Povežite ih sa stručnjacima: Učenicima bi moglo biti korisno imati pristup stručnjacima za seksualno zdravlje, poput školskih savjetnika, zdravstvenih radnika ili edukatora za seksualno zdravlje.

 

Razgovori o rizičnom seksualnom ponašanju zahtijevaju osjetljiv i odgovoran pristup. Kroz stvaranje sigurnog prostora, pružanje točnih informacija, poticanje kritičkog razmišljanja i kontinuiranu komunikaciju, možete pomoći učenicima da razviju odgovoran i zdrav stav prema seksualnosti. Na ovaj način, ne samo da ćete ih zaštititi od rizika, već ćete im omogućiti da razviju zdravije odnose sa sobom i drugima.

Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

Powered by A1 Hrvatska.