Dana 18.12.2024. godine održali smo Vijeće mladih za korisnike poludnevnih boravak Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, na kojemu su sudjelovali korisnici sa svojim odgajateljima iz Osijeka, Virovitice, Podgorača, Požege i Darde.
Na svakom Vijeću mladih korisnici sami biraju temu o sigurnosti na internetu koju bi voljeli obraditi do sljedećeg puta. Tema ovog Vijeća mladih po izboru djece i mladih bile su društvene mreže.
Svaki poludnevni boravak obradio je temu na način na koji su željeli:
Poludnevni boravak Požega – Korisnici su napisali pjesmicu o društvenim mrežama. U pjesmici su se osvrnuli na dopisivanje s nepoznatim osobama na društvenim mrežama, mogućnosti da ih netko traži neke nepristojne fotografije, te na aplikaciju Snapchat – na dopisivanje, pozive i korištenje filtera. Nakon toga smo razgovarali o tome koje su opasnosti razgovora s nepoznatim osobama, te koje su opasnosti aplikacije Snapchat u vidu dijeljenja lokacije i dodavanja nepoznatih osoba za prijatelje.
- Poludnevni boravak Osijek – Korisnici su izdvojili dobre i loše strane društvenih mreža. Kao dobre strane izdvojili su mogućnost upoznavanja novih prijatelja i slobodu govora, dok su za negativne izdvojili mogućnost krađe identiteta te širenje mržnje. Raspravljali su o navedenim podatcima, te su raspravu završili u pozitivnom tonu.
- Poludnevni boravak Darda – Korisnici su nabrojali društvene mreže koje koriste i što se radi na njima. Izdvojili su kako aplikaciju TikTok koriste najviše – koriste filtere, snimaju, slikaju, gledaju videozapise, share-aju, te se subscribe-aju na različite kanale. Na Snapchatu sakupljaju vatrice, te su razgovarali o tome što misle da kreatori misle da je najvažnije – da se lajka, share-a, te da se što više ljudi pretplati kako bi oni zaradili na osnovu toga.
- Poludnevni boravak Virovitica – Korisnici su izradili plakat o aplikaciji Instagram. Naveli su što se sve može raditi na navedenoj aplikaciji, koje su dobre i loše strane, te su izdvojili neke stavke savjeta za zaštitu. Naveli su kako se Instagram može koristiti za dopisivanje, gledanje Reels-a, dijeljenje fotografija, videozapisa i Story-a, za praćenje prijatelja i influencera, objavljivanje uspomena, te istraživanje različitih sadržaja. Naveli su i neke dobre i loše strane te zaključili kako su dobre strane to što mogu pronaći kreativne ideje, a loše strane govor mržnje, činjenica da mogu naići na neprikladne sadržaje, opasne izazove, te to što im se mogu nametati standardi ljepote. Napisali su i određene savjete poput toga da djeca trebaju imati privatne profile na Instagramu, stvarati jedinstvene lozinke, te kako ne trebaju otvarati sumnjive linkove koji mogu biti phishing poruke.
- Poludnevni boravak Podgorač – Korisnici su obradili navedenu temu na način da su si postavljali određena pitanja poput toga koje društvene mreže koriste, koja im je najdraža društvena mreža i zašto, tko su njihovi prijatelji prijatelji… Izradili su i tablicu u kojoj su napisali kako izgleda njihov profil na Facebook-u i Instagram-u – kako izgleda njihova profilna fotografija, koje informacije objavljuju o sebi i slično.
Iako Poludnevni boravak Slavonski Brod nije mogao sudjelovati na ovome susretu, poslali su nam o čemu su oni razgovarali na ovu temu te na koji način su ju obradili:
„U uvodnom dijelu igrali smo igru Oluju ideja na temu Društvene mreže te su korisnici trebali na papiriće napisati svoje asocijacije vezane za taj pojam. Zajedno smo prokomentirali napisane pojmove te smo razgovarali o tome koliko i koje društvene mreže koriste. Korisnici su većinom svjesni toga da imaju otvorene profile na društvenim mrežama unatoč prekršenoj dobnoj granici od 13 godina i zaključuju da imaju privatne profile na kojima ne objavljuju fotografije i video zapise iz privatnog života. Sljedeći zadatak bio je na radnom predlošku kreirati vlastiti profil na zamišljenoj društvenoj mreži u skladu s odgovornim i sigurnim korištenjem društvenih mreža. Po završetku aktivnosti prokomentirali smo uratke te su korisnici zaključili da nije sigurno imati vlastitu sliku na profilnoj slici i da uopće ne dijele osobne podatke s drugima jer je to opasno i nosi neke potencijalne opasnosti sa sobom. Kada su trebali upisati broj pratitelja i prijatelja na toj zamišljenoj društvenoj mreži pojedini su bili neodlučni koji će broj upisati jer je to trebalo odgovarati broju prijatelja i poznanika u stvarnom životu. U završnom dijelu smo riješili edukativni kviz u kojemu su otkrili što ih motivira na upotrebu društvenih mreža, većina odgovora je potvrdilo da koriste društvene mreže iz zabave te iz navike ili kada im je dosadno.“
Martina Glavić, odgojiteljica poludnevnog boravka Slavonski Brod.
Odgojiteljica Poludnevnog boravka Našice također nam je poslala na koji način su oni obradili navedenu temu, iako nisu mogli sudjelovati na ovome susretu:
„Korisnici poludnevnog boravka Našice su izrazili želju da se ova tema obradi u obliku razgovora, asocijacija i rješavanja upitnika.Radionicu smo započeli tako da smo na sredinu stola stavili pojam ”Društvene mreže” i korisnici su pisali svoje asocijacije. Napisali su: Snapchat, Tik Tok, Youtube, Viber, Messenger, Instagram, čitanje vijesti, dezinformacije, influenceri, komentari, reels, videi, mobitel, previše vremena, novci, upoznavanje novih ljudi, laži, dopisivanje, gledanje slika. Nakon toga smo komentirali da li korisnici koriste društvene mreže i za što. Zaključci: Svi koriste društvene mreže, ali iz različitih razloga: ako im je dosadno pa ne znaju što raditi, za dopisivanje s prijateljima, za objavljivanje i gledanje videa, za komentiranje raznih objava, za igranje igrica, prate youtubere… Zajednički zaključak je bio da svatko koristi društvene mreže iz nekih potrebe i motiva, a da se te potrebe i motivi razlikuju. Nakon tog zaključka, korisnici su riješili kviz kako bi provjerili koji su točno njihovi motivi:
https://www.medijskapismenost.hr/kviz-moji-motivi-za-koristenje-drustvenih-mreza/
Kviz smo komentirali i zapravo se pokazalo da su rezultati bili u skladu s onim što su korisnici govorili. Na kraju smo se dotaknuli i pitanja sigurnosti i objava na društvenim mrežama, odgajateljica je čitala tvrdnje na koje su korisnici odgovarali s točno/netočno. Tijekom odgovaranja smo svaku tvrdnju i prokomentirali pa su korisnici zaključili:
- Za prijatelje treba prihvaćati samo poznate osobe
- Drugima ne smijemo pisati uvredljive komentare i trebamo razmisliti što pišemo jer možda je nama neki komentar smiješan, ali drugoj osobi nije
- Trebamo paziti što pišemo od osobnih podataka
- Ne smijemo se dopisivati s nepoznatim osobama
- Ne bi trebali objavljivati fotografije prijatelja ako za to nismo dobili dopuštenje“
Sara Gotovac, Odgojiteljica Poludnevnog boravka Našice
Veselimo se sljedećem Vijeću mladih, na kojemu ćemo, po izboru korisnika, razgovarati o video igrama!
Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji Internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svaki radni dan od 08:00 do 16:00 sati.
Powered by A1 Hrvatska.