Ilegalne kladionice vrebaju djecu online: što svaki roditelj mora znati?

gameling nasl

Ilegalne online kladionice, njih više od 200 svakog dana, ciljano se oglašavaju hrvatskim građanima, uključujući i maloljetnicima, kopirajući vizualni identitet legalnih priređivača, upozorila je Hrvatska udruga priređivača igara na sreću (HUPIS).

Država je početkom godine pooštrila Zakon o igrama na sreću: banke i platne institucije od 1. siječnja 2025. moraju blokirati uplate prema nelicenciranim operaterima, a Porezna uprava je na crnu listu stavila 1048 zabranjenih domena. Stručnjaci ističu da unatoč novim mjerama, ilegalno tržište i dalje funkcionira.

HUPIS procjenjuje da je u Hrvatskoj trenutačno aktivno oko 300 ilegalnih online priređivača, uglavnom sportskih kladionica i online casina bez hrvatske licence, a broj nastavlja rasti zbog nedjelotvornih nadzornih mehanizama. Filip Jelavić, glavni tajnik udruge upozorava da otprilike 250 milijuna eura odlazi godišnje ilegalnim priređivačima koji na isto ne plaćaju naknade, poreze i ostala obavezna davanja.

“Posebno zabrinjava činjenica da su brojni oglasi ciljani na mlađe punoljetnike, pa i maloljetnike, kroz poruke poput ‘brzog keša’, ‘lako do zarade’, ‘igra bez verifikacije’. Većina tih brendova ne provodi provjeru identiteta, niti detektira moguće probleme s patološkim igranjem”, objašnjava Filip Jelavić.

 

Izvor: Index.hr

 

Kako razgovarati s djecom o kockanju?

Razgovarajte svakodnevno

Umjesto da sazivate jedan ozbiljan razgovor, potražite svakodnevne trenutke za početak razgovora o kockanju. Bilo da se radi o oglasu za kockanje tijekom nogometne utakmice ili kupovini virtualnih artikala unutar video igara, oni pružaju prilike da istražite djetetova razmišljanja i podijelite svoju perspektivu. Ovi opušteni trenuci često dovode do najznačajnijih razgovora.

Budite iskreni i otvoreni

Podijelite iskrene informacije o tome kako kockanje funkcionira, uključujući činjenicu da tvrtke dizajniraju igre na sreću kako bi ostvarili profit, a ne kako bi obogatili korisnike. Ako imate relevantna osobna iskustva, njihovo promišljeno iznošenje može pomoći da razgovor bude smisleniji.

Zajedno izgradite razumijevanje

Postavljajte otvorena pitanja o tome što misle o kockanju i slušajte bez osuđivanja. Ovaj suradnički pristup pomaže vam razumjeti njihovu perspektivu dok istovremeno stvara prostor za nježno osporavanje bilo kakvih zabluda, poput ideje da je kockanje jednostavan način zarade. Ključno je voditi razgovor, ali bez dominiranja, pomažući im da razviju vlastito kritičko razmišljanje o kockanju i njegovim rizicima.

Usredotočite se na osnaživanje

Umjesto da samo upozoravate na rizike, pomozite djeci da razviju vještine koje su im potrebne za donošenje informiranih odluka. Zajedno istražite kako tvrtke za kockanje koriste oglašavanje i dizajn igara za poticanje potrošnje i razgovarajte o strategijama za zadržavanje samokontrole.

 

Koji su znakovi za brigu?

Promjene u ponašanju ili raspoloženju ne moraju ukazivati na probleme s kockanjem – mogu ukazivati na razne druge izazove s kojima se mladi suočavaju. Međutim, razumijevanje potencijalnih znakova upozorenja može vam pomoći da pružite podršku prije nego što problemi eskaliraju.

Promjene povezane s novcem

Možda ćete primijetiti da novac nedostaje na bankovnim računima ili da vrijedni predmeti nestaju.

Promjene u njihovim dnevnim obrascima i odnosima

Mladi koji imaju probleme s kockanjem mogli bi se povući iz obiteljskih aktivnosti u kojima su prije uživali ili prestati provoditi vrijeme s prijateljima. Školski uspjeh mogao bi neočekivano pasti ili bi mogli početi propuštati nastavu bez objašnjenja. Te se promjene mogu događati postupno, zbog čega ih je u početku teže uočiti.

Upravljanje vremenom također može signalizirati potencijalne probleme

Mlada osoba koja ima teškoće s kockanjem može biti sve tajnovitija o tome gdje provodi svoje vrijeme, često kasni ili joj treba neuobičajeno dugo da izvrši jednostavne zadatke. Možda će pronaći izgovore da preskoči obiteljske događaje ili druge obveze.

Emocionalne promjene mogu biti posebno zabrinjavajuće

Možda ćete primijetiti povećanu tjeskobu, uznemirenost ili promjene raspoloženja koje nisu uobičajene. Tijekom razgovora mogu djelovati udaljeno ili pokazivati znakove depresije. Neki mladi ljudi mogu postati manipulativniji, koristeći šarm ili laži kako bi sakrili svoju kockarsku aktivnost.

 

Što učiniti ako uočite znakove?

Zapamtite da je kontekst ključan – ovi znakovi ne ukazuju automatski na probleme s kockanjem. Mnogi bi se mogli povezati s drugim izazovima s kojima se mladi suočavaju. Ono što je najvažnije je održavanje otvorene komunikacije i stvaranje prilika za iskrene razgovore o tome što se događa u njihovim životima.

Ako primijetite da se nekoliko ovih znakova razvija tijekom vremena, posebno u kombinaciji jedan s drugim, važno je otvoriti razgovor s djetetom, bez osuđivanja. Cilj nije optužiti ili konfrontirati, već razumjeti kakva im je podrška potrebna.

Rano prepoznavanje ovih znakova može napraviti značajnu razliku u sprječavanju eskalacije štete od kockanja. Ako ste zabrinuti za svoje dijete, obratite se stručnjacima na nacionalnu info liniju za ovisnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, koja je dostupna svakim radnim danom od 09 do 16 h na besplatni broj 0800 2000 70.

Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

Powered by A1 Hrvatska.