Danas je rad na laptopu u trajanju od 8 sati dnevno postao svakodnevnica za brojne ljude u modernom svijetu rada. Teško nam je uopće i zamisliti svijet bez digitalnih tehnologija koje su nam uvelike olakšale život, pa tako i posao, no važno je razmisliti o tome koliko vremena dnevno provodimo koristeći digitalne tehnologije u svoje slobodno vrijeme. Dodajmo zatim tome još 8 sati dnevno koje provodimo na laptopu za vrijeme posla. Kada zbrojimo vrijeme koje provodimo pred ekranima u slobodne vrijeme i na poslu, vjerujem da bi se svatko zabrinuo. Pitanje koje se ovdje postavlja je kako rad na laptopu u trajanju od 8 sati dnevno može utjecati na naše cjelokupno zdravlje?
Naše mentalno i fizičko zdravlje zasigurno trpe zbog uredskog posla, bilo da to primjećujemo ili ne:
- Depresija i socijalna anksioznost – Uredski poslovi mogu biti izolirajući jer je komunikacija licem u lice često ograničena, što može dovesti do povlačenja iz društvenih interakcija i smanjenja sposobnosti povezivanja s drugima. Također, boravak u malom i zatvorenom uredu može povećati šanse za razvoj depresije ili socijalne anksioznosti ili pogoršati simptome osoba koje već imaju poteškoća s mentalnim zdravljem.
- Bol u vratu i ramenima – Često smo skloni pogrbiti se tipkajući, što može dovesti do kronične boli u vratu i ramenima. Kada se pogrbite ili naginjete glavu na različite načine, zamislite kuglu za kuglanje koja pritišće vaše mišiće koji podržavaju glavu. Bol u ramenima i vratu uzrokovana gledanjem u digitalne uređaje često se naziva i „tech neck“, a dodatno ju pogoršava i često gledanje prema dolje u pametne telefone.
- Glavobolje i problemi s očima – Prekomjerno korištenje ekrana može dovesti do glavobolja, zamagljenog vida, iritacije očiju, što posljedično može dovesti do poteškoća s koncentracijom te smanjiti produktivnost zaposlenika. Plavo svjetlo može uzrokovati i razvoj sindroma kompjuterskog vida.
- Debljanje – Prekomjerno sjedilačko vrijeme povezano je s negativnim zdravstvenim ishodima (dijabetes, pretilost, visoki krvni tlak) i povećanom smrtnošću.
- Lošiji san – Prekomjerno korištenje ekrana i plavo svjetlo koje emitiraju ekrani mogu uzrokovati probleme sa spavanjem i melatoninom.
- Kronične bolesti – Dugotrajno sjedenje pred laptopom može uzrokovati porast razine inzulina u tijelu, akumulirati masnoće u vašem krvotoku, što može dovesti do kronične bolesti poput dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti, pa i povećanog rizika od moždanog udara.
Što možete napraviti kako biste smanjili ove moguće negativne utjecaje?
- Za vrijeme radnog vremena, odvojite 15 minuta za šetnju – bez telefona!
- Koristite uredsku stolicu koja vam omogućuje naginjanje unatrag ili koja ima naslon za glavu.
- Svakih sat vremena radite kratke vježbe istezanja vrata kako biste opustili napete mišiće, te ispravljajte držanje kada primijetite da ste se pogrbili.
- Postavite biljke u uredski prostor te uredite svoj ured na način da vam bude ugodan – to može utjecati na popravak raspoloženja.
- Svakih 20 minuta uzmite 20 sekundi i pogledajte u nešto udaljeno 6 metara od vas.
- Kupite naočale koje blokiraju plavo svjetlo.
- Osigurajte da vam je monitor u razini očiju kako ne biste savijali vrat ili stavljali tijelo u pogrbljeni položaj.
- Kada radimo na računalu, rjeđe trepćemo te suze nemaju priliku održavati oči podmazanima. Pokušajte pripaziti da često trepćete ili možete koristiti kapi za oči.
Iako rad na laptopu ima svoje prednosti, važno je biti svjestan potencijalnih zdravstvenih rizika. Uz jednostavne mjere opreza, možete izbjeći zdravstvene probleme povezane s korištenjem prijenosnog računala.
Uživajte u slobodi i fleksibilnosti koju nudi rad na prijenosnom računalu, ali pazite na svoje zdravlje u tom procesu.
Imate dodatnih pitanja o ovoj temi? Stručnjaci Centra za sigurniji internet vam stoje na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice na besplatnoj i anonimnoj liniji Centra dostupnoj na broju 0800 606 606, svakim radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.
Powered by A1 Hrvatska.