
Iako su video igre uglavnom zabavna i opuštajuća aktivnost, gubitkom kontrole nad igranjem ta ista zabava vrlo se lako pretvara u štetu.
Radi se o pojmu kojeg nazivamo OVISNOST.
Ovisnost je snažna želja da nešto učinimo ili koristimo unatoč tome što znamo da nam ta ista stvar ili aktivnost može nanijeti štetu. To je poput potrebe koja je toliko jaka da preuzima kontrolu i mijenja naše ponašanje.
Kada nemamo kontrolu nad svojim igranjem, moguće je da ćemo se osjećati umorno, tužno ili nervozno, da će se naš školski uspjeh pogoršati, da ćemo radi igranja zanemariti svoje zdravlje, da će naši odnosi u obitelji ili s prijateljima biti lošiji te da će nam najvažnija stvar na svijetu postati upravo igranje video igara.
KAKO JU MOŽEMO PREPOZNATI?
Samo zato što nekad jako želimo odigrati neku video igru ne znači da smo ovisni, no kako bismo se zaštitili od mogućeg gubitka kontrole važno je voditi računa o umjerenosti i traženju pomoći i podrške ako primijetimo neki od idućih znakova:
- Koristiš video igre kao bijeg od stvarnih problema
- Stalno se osjećaš umorno
- Imaš bolove u ruci, leđima ili očima zbog čestog igranja
- Spavaš preko dana i igraš preko noći
- Nisi iskren o tome koliko i kako igraš
- Stalno razmišljaš o video igrama
- Ne možeš prestati igrati kada ti se kaže da staneš
- Tvoje ocjene, zdravlje, prijateljstva, obiteljski odnosi ili bilo koji drugi aspekt života pati zbog video igara
Video igre mogu biti super način za opuštanje i zabavu, ali kad igranje postane važnije od škole, sna i prijatelja – vrijeme je da kažeš STOP! Ako primijetiš da sve više bježiš u igre i da ne možeš stati, važno je razgovarati s odraslima kojima vjeruješ.
Uvijek se možeš obratiti i Centru za sigurniji Internet putem besplatne i anonimne linije 0800 606 606, svakim radnim danom od 8 do 16 sati.
Powered by A1 Hrvatska.