Jesam li ovisan o internetu?
Piše: Iva Vidanec
Često čujem komentare djece i mladih kako je Internet bezopasan. Ovisnost o internetu nije nimalo nalik ovisnosti o alkoholu i drogama. Puno se lakše s njom suočava, ne šteti se drugima oko sebe. No, je li to istina? Znamo li što značiti biti ovisan o internetu?
Brojni su autori nastojali definirati ovisnost o internetu pri čemu se kao najčešći opis koristi nemogućnost pojedinaca da kontroliraju svoje korištenje Interneta, što rezultira tjeskobom i/ili funkcionalnim poremećajem u svakodnevnom životu. Iako postoje različite definicije, jedno je sigurno – ovisnost o internetu uvelike utječe na svakodnevni život osobe.
Ovisnost o internetu najčešće se dijeli u nekoliko kategorija:
- Ovisnost o igrama
- Ovisnost o kocki/klađenju
- Ovisnost o društvenim vezama
- Ovisnost o seksualnim sadržajima/pornografiji
- Ovisnost o informacijama
Ovakva nam podjela ukazuje da nije internet kao takav sredstvo ovisnosti, nego njegovi sadržaji. Neki stručnjaci izričito zagovaraju kako ovisnost o internetu ustvari ne postoji, već da su online sadržaji objekti ovisnosti. Prekomjerno provođenje vremena na pojedinoj online aktivnosti može voditi do gubitka kontrole nad vremenom, pogoršavanjem ponašanja i poteškoćama u svakodnevnom funkcioniranju. Postavlja se pitanje – kako da znam jesam li ja ovisan?
Vrlo je teško reći da je osoba ovisna o internetu samo na temelju broja sati koji provodi na njemu. Tako, pak, osoba može provoditi samo 8 sati na internetu kako bi obavljala svoje radne zadatke. Uz to, nakon posla koristi Internet za komunikaciju s prijateljima, traženjem dodatnih informacija ili zabavljajući se uz filmove ili serije. Je li ona zbog toga ovisna? Nije nužno! Kao što sama definicija kaže, za ovisnost je potrebno prekomjerno provoditi vrijeme u online okruženju što vodi do ometanja svakodnevnih funkcija. Kako to prepoznati?
Stručnjaci nude nekoliko pitanja koje si možete postaviti:
- Jeste li pretjerano zaokupljeni Internetom (mislite na prošlu aktivnost i iščekujete novu)?
- Osjećate li potrebu da sve više vremena provodite na Internetu kako bi postigli zadovoljstvo?
- Osjećate li da ne možete prekinuti, smanjiti ili kontrolirati vrijeme provedeno na Internetu?
- Osjećate li nemir, nervozu, depresiju ili razdražljivost ukoliko pokušate smanjiti ili prekinuti korištenje Interneta?
- Ostajete li na Internetu duže nego ste u početku planirali?
- Jeste li zbog Interneta riskirali gubitak važnih veza, poslova, mogućnost za školovanjem ili napredovanjem u karijeri?
- Jeste li lagali članovima obitelji, liječniku ili drugima o svojoj vezanosti za Internet?
- Koristite li Internet kao bijeg od problema?
Pet ili više potvrdnih odgovora na ova pitanja mogu upućivati na sklonost ovisničkom ponašanju na internetu. No, osim ovih čimbenika, možete pratiti psihičke, socijalne i fizičke simptome kod osobe. Naime, pokazalo se kako osobe ovisne o internetu ispoljavaju iduće simptome:
- gubitak pojma o vremenu provedenom na internetu
- problemi u izvršavanju zadataka kod kuće, na poslu ili u školi / na fakultetu
- izoliranje od obitelji ili prijatelja
- osjećaj krivnje i pronalaženje izgovora o vremenu provedenom na internetu
- osjećaj euforije ili opuštenosti prilikom korištenja internetom
- neraspoloženost, nervoza i ljutiti ispadi kod prekida korištenja izvorom ovisnosti
- gubitak interesa za ostale aktivnosti
- financijski problemi (npr. veliki telefonski računi)
- izostanak intimnosti s partnerom zbog vremena provedenog na internetu, razvodi veza/brakova zbog „internetskih afera“
- razmišljanje o internetu kada osoba nije na njemu, o tome kako će i kada ponovno započeti korištenjem
- sklonije su i problemima mentalnog zdravlja kao što su depresija i anksioznost, psihosomatskim smetnjama, poremećaju hiperaktivnosti i deficita pažnje, neurološkim poremećajima te problemima u ponašanju i drugim ovisnostima
Iako mnogi misle kako ovakva vrsta ovisnosti ne ostavlja fizičke posljedice po osobu, pokazalo se kako ovisnost o internetu doslovno mijenja fizičku strukturu ljudskog mozga. Naime, kod ovisnika o Internetu zabilježena je veća količina bijele tvari u dijelovima mozga koji su zaduženi za proizvodnju i procesiranje emocija, održavanje koncentracije i donošenje odluka. Ova je spoznaja značajna jer se slične promjene u mozgu događaju i kod ovisnika o kokainu, heroinu i drugim opojnim drogama. Osim toga, javljaju se i sljedeći znakovi:
- bol i ukočenost u rukama i zglobovima
- suhe i napete oči
- bolovi u leđima i bolovi u vratu što vodi do velikih glavobolja
- nedostatak sna
- naglašeno debljanje ili mršavljenje
- pogoršanje fizičkog izgleda i higijenskih navika
- promjena prehrambenih navika
- ekstremna hiperaktivnost i pretjerana razgovorljivost
- usporen hod i loša koordinacija
Sve navedeno upućuje na to da prekomjerno korištenje interneta nije bezazlena aktivnost. No, to ne znači da su online sadržaji apsolutno štetni po ljude. Dapače, na internetu postoji veliki broj korisnih sadržaja. Bez interneta, mnogi se radni zadaci ne bi mogli obaviti. Bilo bi nam puno teže napisati seminar ili riješiti zadaću. Također, Internet je izvor zabave za sve uzraste.
Umjesto isključivanja interneta iz naših života, preporuča se regulirati korištenje. Potpuna apstinencija od interneta nemoguća je u današnjem svijetu, dok sve veća dostupnost sadržaja čini plodno tlo za razvoj ovisnosti. Jedan od korisnih savjeta je obratiti se stručnjaku ili odrasloj osobi od povjerenja ukoliko želite podijeliti s njima svoje zabrinutosti. Stručnjaci vam mogu pružiti korisne strategije suočavanja s problemima – ne samo na internetu, već i u stvarnosti. Centar za sigurniji Internet ima besplatnu i anonimnu liniju 0800 606 606 ili kontakt info@csi.hr na koji se slobodno možete obratiti s pitanjima. Također, ako poželite popričati s nekim, možete nam se obratiti na savjetovaliste.cnzd@gmail.com.
Brojni su se korisnici društvenih mreža oglasili kako su zaprimili poziv s nepoznatog međunarodnog broja. Jeste li i vi?
Donosimo popis praktičnih koraka za smanjenje doomscrolling ponašanja!
Provjeravanje negativnih vijesti dva sata prije spavanja neće zaustaviti pandemiju – ali može zaustaviti nas!