Održavanje higijene putem TikToka
Piše: Iva Vidanec
Svakodnevno budno pratimo nove informacije o trenutnoj problematici vezanoj uz COVID-19. Tekuća problematika nije aktualna samo u našoj državi, štoviše može se reći kako je postala globalna Rubikova kocka za koju nitko nema uputstva za upotrebu.
Stručnjaci iz područja zdravstva, civilne zaštite i vodeći ljudi naše države nastoje podijeliti najvažnije informacije s građanima dajući nam upute što i kako raditi. Ustanove i organizacije dobile su upute za pranje ruku koje moraju postaviti u svojim prostorima. Nadležna su ministarstva proslijedila i protokole postupanja u slučaju zaraze, načine prenošenja, savjete i preporuke za vlastitu zaštitu. No, nisu samo nadležne ustanove zadužene za pružanje savjeta i uputa već i neke popularne ličnosti.
Jedna od pogodnih platformi za osvještavanje o bilo kojoj temi postala je aplikacija TikTok. Zbog svoje popularnosti, brojni se okupljaju na jednom mjestu prateći omiljene ličnosti i njihove objave. Upravo je zbog toga porastao i broj objava vezanih uz COVID-19.
Na TikToku mogu se primijetiti objave u kojima se daju savjeti kako prati ruke – #safehands challenge. Uz to, čak i velike organizacije poput WHO koriste ovu platformu kako bi prenijele važne poruke o održavanju vlastite higijene kao i poticanju međuljudske odgovornosti. Upućuje se na solidarnost, odgovornost prema sebi i drugima te smirenost. Međutim, gdje ima dima, ima i vatre…
Pojavili su se i videozapisi upitnog sadržaja. Naime, jedna od poznatih medijskih ličnosti osmislila je #coronachallenge u kojem je pokazala kako liže wc dasku u avionu. Video mlade autorice prikupio je nekoliko stotina tisuća like-ova, popularnost joj je naglo porasla. Ne razmišljajući kritički o takvim sadržajima, djeca i mladi mogu pokušati napraviti isto. Pitam se zašto i mali Marko iz Hrvatske ne bi pokušao na isti način prikupiti like-ove?
Upravo zbog ovakvih rizičnih sadržaja važno je razgovarati s djecom o trenutnoj zdravstvenoj situaciji. Dijete je sigurno primijetilo kako se nešto događa, ali vjerojatno ne razumije točno o čemu se radi. Pokušajte mu razvojno prilagođenim rječnikom objasniti što je virus, kako virus djeluje na ljudsko tijelo te što možemo učiniti da spriječimo obolijevanje. Nudimo vam nekoliko savjeta koje možete uklopiti u razgovor s djetetom:
- Pazi na sebe! Prije uzimanja hrane ili pića, obavezno trebaš obrati ruke. Ukoliko si se igrao/la izvan kuće, trebaš oprati ruke čim dođeš kući. Pokušaj ne doticati lice rukama ukoliko ih nisi temeljito oprao/la.
- Uvježbaj pranje ruku! Na internetu postoje savjeti kako oprati ruke. Temeljito pranje ruku traje 30 sec. Neka pranje ruku bude zajednička aktivnost jer higijena je pola zdravlja!
- Ako te nešto boli, podijeli s roditeljima! Svaku promjenu koju osjetiš u svome tijelu trebaš podijeliti s roditeljima. Roditelji će ti pomoći da se što brže oporaviš!
- Budi odgovoran prema drugima! Nisu samo djeca i mladi podložni bolestima. Na ovom svijetu ima jako puno ozbiljno oboljelih osoba, pogotovo starije životne dobi. Ukoliko si prehlađen ili se samo ne osjećaš dobro, ostani kod kuće i dopusti da prehlada prođe. Time pomažeš i sebi i drugima!
- Ne vjeruj svemu što vidiš na internetu! Online svijet pun je informacija. Neke od njih su točne, a neke lažne. Uvijek provjeri s roditeljima prije nego povjeruješ nepoznatim osobama!
- U redu je kako se osjećaš! Ponekad se djeca mogu osjećati zbunjeno, uznemireno i tužno u situacijama koje ne razumiju. Imaš pravo osjećati sve što osjećaš. Uvijek svoje osjećaje podijeli s roditeljima jer ti oni mogu ponuditi dodatne informacije i podršku!
Razgovor s djetetom univerzalan je savjet neovisno o čemu se radilo jer je roditelj vodeća figura koja pruža sigurnost djetetu. Kada dijete osjeti sigurnost, puno će lakše usvojiti ono što se od njega traži. Budite uz njega, pružite podršku i pokažite da želite razgovarati o svemu što ga muči!
Brojni su se korisnici društvenih mreža oglasili kako su zaprimili poziv s nepoznatog međunarodnog broja. Jeste li i vi?
Donosimo popis praktičnih koraka za smanjenje doomscrolling ponašanja!
Provjeravanje negativnih vijesti dva sata prije spavanja neće zaustaviti pandemiju – ali može zaustaviti nas!