Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta
Piše: Iva Vidanec
Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“ Fokus sigurnosti na internetu tijekom godina se s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.
Dan sigurnijeg interneta (DSI), 11.2.2020., obilježen je radionicama i predavanjima učenicima, nastavnicima i roditeljima. Naš se Centar za sigurniji internet bavio temama sigurnosti na internetu, zaštiti osobnih podataka te osvješćivanjem o rizičnim ponašanjima te e-nasilju.
Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“ Fokus sigurnosti na internetu tijekom godina se s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.
U promicanju boljeg interneta, naš zadatak je da ohrabrimo ljude da se uključe u što više dobrih prilika koje se nude na internetu, dok im u isto vrijeme dajemo informacije, znanje i potporu koja im je potrebna za suočavanje s mogućim rizicima.
Kroz edukacijski paket za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta koji smo Vam pripremili, uključite se i Vi te aktivno doprinesite zajedničkom stvaranju boljeg interneta – LINK na Edukacijski paket
Jedan od iznimno zanimljivih događaja Dana sigurnijeg interneta bilo je gostovanje poznatih hrvatskih Youtubera. Na našem obilježavanju DSI sudjelovali su Ribafish, Pvtmole, Lavvek, Ema Luketin, Mashinthebeauty i Malajski Tapir. Youtuberi su se družili s učenicima, potpisivali im majice te, naravno, objavljivali fotografije i videe. Učenici su dobili priliku osobno upoznati svakog od njih te im postavljati pitanja. Malo je reći kako je dvoranom vladala opća euforija.
Zbog čega su kao gosti odabrani baš Youtuberi?
Youtuberi su moderni idoli koje naša djeca svakodnevno prate. Kao što su prije djeca pomno pratila glumce i pjevače, danas se fokus prebacio na online uzore. Možda odrasli nisu svjesni utjecaja, no Youtuberi uvelike oblikuju način razmišljanja i ponašanje djece. Vjerojatnije će oponašati poznatog Youtubera koji komentira igrice, nego druge odrasle osobe u svojim offline životima.
Budući da postoje brojne nedoumice o životima Youtubera, govorili su koliko vremena provedu pred kamerama, rade li posao iz snova, kako izgleda njihov offline život te kako oni doživljavaju Internet. Odgovor na zadnje pitanje dao nam je poznati Ribafish:
“Internet nije sve. Internet nije taj koji će zabušiti sve naše pore i koji će nas po 20 sati pratiti. Nego ima i drugih stvari koje vas mogu zabaviti. Na primjer El Musikante – prekrasna priča. Ljudi idu u glazbenu školu, uče, vježbaju, stvaraju i onda idu po koncertima. Nađite si nekakvo zanimanje, nađite si nekakvo veselje nakon škole. I da to bude u prirodi. Super je imati svoje idole. Super je gledati svoje idole, sjajno je družiti se s idolima. Ali, možda bi bilo najbolje da pokušate i sami napraviti nešto. Ne govorim sada da svi postanete Youtuberi preko noći, ali zašto ne biste se našli u još nečem drugom osim gledanja Youtube kanala? Probajte napraviti nešto lijepo za ovaj planet, za druge, za sebe – posadite drvo, odite negdje, napišite pjesmu, pogledajte dobar film, počnite svirati nešto jer tko zna, možda se baš u vama krije nekakav talent!”
Što se događalo kasnije i koji su savjeti Youtubera za djecu i mlade, možete pogledati na linku DSI2020.
Brojni su se korisnici društvenih mreža oglasili kako su zaprimili poziv s nepoznatog međunarodnog broja. Jeste li i vi?
Donosimo popis praktičnih koraka za smanjenje doomscrolling ponašanja!
Provjeravanje negativnih vijesti dva sata prije spavanja neće zaustaviti pandemiju – ali može zaustaviti nas!